OP by emma taken from here
Welcome to the Smogon Champions League 2 Discussion Thread -- Ubers edition! This thread will be used to discuss Ubers in SCL II related topics, whether it’s about the players, general metagame trends, matches, predictions and so on. Teams, Replays, and Usage Stats can be found here.
Commencement Thread
Schedule
Pricelist
Ubers Player Cores (starters bolded)
Orange Islanders - Exiline, pdt, The Strap
Uncharted Terrors - Fogbound Lake, xavgb
Circuit Breakers - Lunala, steelskitty
Power Plant Dynamos - Soulwind, Welli0u, Kate
Showdown Shoguns- crying, Bushtush
Indigo Platoon - johnnyg2, Tony, Leru
Arena Spartans - SiTuM, March Fires, Icemaster
Technical Machines - Malekith, Floss, Edgar
Mt. Silver Foxes - Aberforth, M Dragon
Studio Gible - Fc, TJ, London Beats
Official Power Rankings
Welcome to the Smogon Champions League 2 Discussion Thread -- Ubers edition! This thread will be used to discuss Ubers in SCL II related topics, whether it’s about the players, general metagame trends, matches, predictions and so on. Teams, Replays, and Usage Stats can be found here.
Commencement Thread
Schedule
Pricelist
Ubers Player Cores (starters bolded)
Orange Islanders - Exiline, pdt, The Strap
Uncharted Terrors - Fogbound Lake, xavgb
Circuit Breakers - Lunala, steelskitty
Power Plant Dynamos - Soulwind, Welli0u, Kate
Showdown Shoguns- crying, Bushtush
Indigo Platoon - johnnyg2, Tony, Leru
Arena Spartans - SiTuM, March Fires, Icemaster
Technical Machines - Malekith, Floss, Edgar
Mt. Silver Foxes - Aberforth, M Dragon
Studio Gible - Fc, TJ, London Beats
Official Power Rankings
1. SoulWind
2. Aberforth
3. Fc
4. Exiline
5. crying
6. Lunala
7. Fogbound Lake
8. SiTuM
9. Malekith
10. johnnyg2
2. Aberforth
3. Fc
4. Exiline
5. crying
6. Lunala
7. Fogbound Lake
8. SiTuM
9. Malekith
10. johnnyg2
Orange Islanders - Exiline (6-3)
Uncharted Terrors - Fogbound Lake (5-4)
Circuit Breakers - Lunala (3-4), steelskitty (2-0)
Power Plant Dynamos - Soulwind (2-4), Kate (1-2)
Showdown Shoguns- crying (3-3), Poek (2-0), Bushtush (0-1)
Indigo Platoon - johnnyg2 (2-3), Tony (1-3)
Arena Spartans - SiTuM (4-5)
Technical Machines - Malekith (0-3), Edgar (1-5)
Mt. Silver Foxes - Aberforth (6-3)
Studio Gible - Fc (6-1), TJ (1-1)
Uncharted Terrors - Fogbound Lake (5-4)
Circuit Breakers - Lunala (3-4), steelskitty (2-0)
Power Plant Dynamos - Soulwind (2-4), Kate (1-2)
Showdown Shoguns- crying (3-3), Poek (2-0), Bushtush (0-1)
Indigo Platoon - johnnyg2 (2-3), Tony (1-3)
Arena Spartans - SiTuM (4-5)
Technical Machines - Malekith (0-3), Edgar (1-5)
Mt. Silver Foxes - Aberforth (6-3)
Studio Gible - Fc (6-1), TJ (1-1)
Last edited: