Lutra
Spreadsheeter by day, Random Ladderer by night.
Logo by Conni | Spreadsheet
Introduction | RBY [1-2-3-4-5-6] GSC [1-2-3-4-5-6] ADV [1-2-3-4-5-6] DPP [1-2-3-4-5-6] | Playoffs
It is time for arguably the most popular and prestigious tournament in RoA, RoA Tour, to be born.
RoA Tour will be a series of Live Tournaments starting Friday June 9th. The tiers played will be all the OU generations not included in Smogon Tour: RBY OU, GSC OU, ADV OU and DPP OU. The Live part of the tournaments will last 8 weeks where everyone will have the opportunity to earn points corresponding to the rounds they win in. Once this phase is over, we'll move to Playoffs with the 8 best players of the tournament. The winner of RoA Tour will obtain the glorious Pink mini-trophy (
) that they can display in their signature and a past gens tournament user banner under their custom title for half a year.
For this 1st edition, I will also be giving a $50 amazon gift card to the owner of the pink mini-trophy.
All the tournaments will take place in theRoA Room Smogtours on PS!, unless stated otherwise, with signup threads started in the Live tournaments forum. The times at which they will start are as follows:
6 pm EDT / 12 am CEST (Saturday) on Fridays.
4 pm EDT / 10 pm CEST on Saturdays.
12 pm EDT / 6 pm CEST on Sundays.
One may join all tours unlike Smogon Tour.
Winning the first 3 rounds earns you 1 point each.
Winning 4th, 5th or 6th rounds earn you 2 points each.
3-way finals earn you 1 extra point if you win the tournament.
Highest points for a tournament in a weekend will determine the overall qualifying standing.
Points from first round walkovers aren't obtained until you win in the second round.
Introduction | RBY [1-2-3-4-5-6] GSC [1-2-3-4-5-6] ADV [1-2-3-4-5-6] DPP [1-2-3-4-5-6] | Playoffs
It is time for arguably the most popular and prestigious tournament in RoA, RoA Tour, to be born.
RoA Tour will be a series of Live Tournaments starting Friday June 9th. The tiers played will be all the OU generations not included in Smogon Tour: RBY OU, GSC OU, ADV OU and DPP OU. The Live part of the tournaments will last 8 weeks where everyone will have the opportunity to earn points corresponding to the rounds they win in. Once this phase is over, we'll move to Playoffs with the 8 best players of the tournament. The winner of RoA Tour will obtain the glorious Pink mini-trophy (
For this 1st edition, I will also be giving a $50 amazon gift card to the owner of the pink mini-trophy.
All the tournaments will take place in the
6 pm EDT / 12 am CEST (Saturday) on Fridays.
4 pm EDT / 10 pm CEST on Saturdays.
12 pm EDT / 6 pm CEST on Sundays.
One may join all tours unlike Smogon Tour.
Winning the first 3 rounds earns you 1 point each.
Winning 4th, 5th or 6th rounds earn you 2 points each.
3-way finals earn you 1 extra point if you win the tournament.
Highest points for a tournament in a weekend will determine the overall qualifying standing.
Points from first round walkovers aren't obtained until you win in the second round.
No alts, ghosts, asking for wins and offering wins.
For playoffs, highest seed picks 1st and 3rd tiers, lower seed picks 2nd tier, in a first-to-2-wins (bo3 wins) series, with Self-KO clause off.
Week 1: RBY OU
Friday 9th June: 6PM EDT (-4) / 12am CEST (+2) - Hosts: Lutra (Backup: Leru / Diegolh)
Saturday 10th June : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: Diegolh / Lutra)
Sunday 11th June: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Drud / Lutra)
Week 2: GSC OU
Friday 16th: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: The Idiot Ninja / Lutra)
Saturday 17th : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: The Idiot Ninja (Backup: Leru / Lutra)
Sunday 18th: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Leru / Lutra)
Week 3: ADV OU
Friday 23rd: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Leru / Lutra)
Saturday 24th : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: Diegolh / Lutra)
Sunday 25th: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Rigas (Backup: Drud / Lutra)
Week 4: DPP OU
Friday 30th: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Amoonguss (Backup: The Idiot Ninja / Lutra)
Saturday 1st : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: Lutra)
Sunday 2nd: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Drud (Backup: The Idiot Ninja / Lutra)
Week 5: RBY OU
Friday 7th: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Lutra / The Idiot Ninja)
Saturday 8th : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: Lutra / The Idiot Ninja)
Sunday 9th: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Drud (Backup: Lutra / The Idiot Ninja)
Week 6: GSC OU
Friday 14th: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: Lutra / The Idiot Ninja)
Saturday 15th : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: Lutra / The Idiot Ninja)
Sunday 16th: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Drud / Lutra)
Week 7: ADV OU
Friday 14th: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: The Idiot Ninja)
Saturday 15th : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts:Leru (Backup: Drud / The Idiot Ninja)
Sunday 16th: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Lutra / The Idiot Ninja)
Week 8: DPP OU
Friday 28th: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Lutra)
Saturday 29th : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: The Idiot Ninja (Backup: Lutra)
Sunday 30th: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Lutra (Backup: The Idiot Ninja)
For playoffs, highest seed picks 1st and 3rd tiers, lower seed picks 2nd tier, in a first-to-2-wins (bo3 wins) series, with Self-KO clause off.
Week 1: RBY OU
Friday 9th June: 6PM EDT (-4) / 12am CEST (+2) - Hosts: Lutra (Backup: Leru / Diegolh)
Saturday 10th June : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: Diegolh / Lutra)
Sunday 11th June: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Drud / Lutra)
Week 2: GSC OU
Friday 16th: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: The Idiot Ninja / Lutra)
Saturday 17th : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: The Idiot Ninja (Backup: Leru / Lutra)
Sunday 18th: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Leru / Lutra)
Week 3: ADV OU
Friday 23rd: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Leru / Lutra)
Saturday 24th : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: Diegolh / Lutra)
Sunday 25th: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Rigas (Backup: Drud / Lutra)
Week 4: DPP OU
Friday 30th: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Amoonguss (Backup: The Idiot Ninja / Lutra)
Saturday 1st : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: Lutra)
Sunday 2nd: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Drud (Backup: The Idiot Ninja / Lutra)
Week 5: RBY OU
Friday 7th: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Lutra / The Idiot Ninja)
Saturday 8th : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: Lutra / The Idiot Ninja)
Sunday 9th: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Drud (Backup: Lutra / The Idiot Ninja)
Week 6: GSC OU
Friday 14th: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: Lutra / The Idiot Ninja)
Saturday 15th : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: Leru (Backup: Lutra / The Idiot Ninja)
Sunday 16th: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Drud / Lutra)
Week 7: ADV OU
Friday 14th: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: The Idiot Ninja)
Saturday 15th : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts:
Sunday 16th: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Lutra / The Idiot Ninja)
Week 8: DPP OU
Friday 28th: 6PM EDT (-4) / 12AM CEST (+2) - Hosts: Diegolh (Backup: Lutra)
Saturday 29th : 4PM EDT (-4) / 10PM CEST (+2) - Hosts: The Idiot Ninja (Backup: Lutra)
Sunday 30th: 12PM EDT (-4) / 6PM CEST (+2) - Hosts: Lutra (Backup: The Idiot Ninja)
Hosts for later weeks will be finalized nearer the time.
Tournament format is single elimination, best of 1, with self-ko clause on to speed things up.
Tournament format is single elimination, best of 1, with self-ko clause on to speed things up.
RBY OU
Banned Moves
Dig, Double Team, Fissure, Fly, Guillotine, Horn Drill, Minimize (Dig/Fly Glitch Prevention + Evasion + OHKO moves).
Banned Pokémon
Mew, Mewtwo.
Clauses
Freeze Clause, Sleep Clause, Species Clause, Self-KO Clause
GSC OU
Banned Pokémon
Celebi, Ho-oh, Lugia, Mew, Mewtwo.
Banned Moves
Double Team, Fissure, Guillotine, Horn Drill, Minimize (Evasion + OHKO moves).
Banned Moveset Combinations
Hypnosis|Lovely Kiss|Sing|Sleep Powder|Spore AND Perish Song AND Mean Look|Spider Web (Sleep Perish Trap)
Clauses
Sleep Clause, Species Clause, Self-KO Clause
ADV OU
Banned Pokémon
Deoxys, Deoxys-Attack, Deoxys-Defense, Deoxys-Speed, Groudon, Ho-oh, Kyogre, Latias, Latios, Lugia, Mew, Mewtwo, Rayquaza, Wobbuffet, Wynaut.
Banned Moves
Double Team, Fissure, Guillotine, Horn Drill, Minimize, Sheer Cold (Evasion + OHKO moves).
Banned Moves on Pokémon
Ingrain on Smeargle.
Clauses
Sleep Clause, Species Clause, Self-KO Clause
DPP OU
Banned Pokémon
Arceus (All formes), Darkrai, Deoxys, Deoxys-Attack, Deoxys-Defense, Deoxys-Speed, Dialga, Garchomp, Giratina, Giratina-Origin, Groudon, Ho-oh, Kyogre, Latias, Latios, Lugia, Manaphy, Mew, Mewtwo, Palkia, Rayquaza, Salamence, Shaymin-Sky, Wobbuffet, Wynaut.
Banned Moves
Double Team, Fissure, Guillotine, Horn Drill, Minimize, Sheer Cold (Evasion + OHKO moves).
Banned Abilities
Sand Veil and Snow Cloak for Pokémon with more than one ability.
Clauses
Sleep Clause, Species Clause, Self-KO Clause.
Banned Moves
Dig, Double Team, Fissure, Fly, Guillotine, Horn Drill, Minimize (Dig/Fly Glitch Prevention + Evasion + OHKO moves).
Banned Pokémon
Mew, Mewtwo.
Clauses
Freeze Clause, Sleep Clause, Species Clause, Self-KO Clause
GSC OU
Banned Pokémon
Celebi, Ho-oh, Lugia, Mew, Mewtwo.
Banned Moves
Double Team, Fissure, Guillotine, Horn Drill, Minimize (Evasion + OHKO moves).
Banned Moveset Combinations
Hypnosis|Lovely Kiss|Sing|Sleep Powder|Spore AND Perish Song AND Mean Look|Spider Web (Sleep Perish Trap)
Clauses
Sleep Clause, Species Clause, Self-KO Clause
ADV OU
Banned Pokémon
Deoxys, Deoxys-Attack, Deoxys-Defense, Deoxys-Speed, Groudon, Ho-oh, Kyogre, Latias, Latios, Lugia, Mew, Mewtwo, Rayquaza, Wobbuffet, Wynaut.
Banned Moves
Double Team, Fissure, Guillotine, Horn Drill, Minimize, Sheer Cold (Evasion + OHKO moves).
Banned Moves on Pokémon
Ingrain on Smeargle.
Clauses
Sleep Clause, Species Clause, Self-KO Clause
DPP OU
Banned Pokémon
Arceus (All formes), Darkrai, Deoxys, Deoxys-Attack, Deoxys-Defense, Deoxys-Speed, Dialga, Garchomp, Giratina, Giratina-Origin, Groudon, Ho-oh, Kyogre, Latias, Latios, Lugia, Manaphy, Mew, Mewtwo, Palkia, Rayquaza, Salamence, Shaymin-Sky, Wobbuffet, Wynaut.
Banned Moves
Double Team, Fissure, Guillotine, Horn Drill, Minimize, Sheer Cold (Evasion + OHKO moves).
Banned Abilities
Sand Veil and Snow Cloak for Pokémon with more than one ability.
Clauses
Sleep Clause, Species Clause, Self-KO Clause.
Last edited: